Neden Taşkent?

Taşkent, Özbekistan’ın başkenti ve aynı zamanda bölgenin ticaret noktasıdır. Komşuları arasında güneybatıda Türkmenistan, kuzeyde Kazakistan, güneyde ve doğuda Tacikistan ile Kırgızistan yer alıyor. Tarihin en önemli ticaret yolu olan İpek Yolu’nun üzerinde bulunan Taşkent 5 milyon nüfusuyla Orta Asya’nın en büyük şehirlerinden biri ve ülke, Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki ülkelere ulaşmak için önemli bir fırsat sunuyor.

31 milyon nüfusa sahip Özbekistan, pamuk ve ipek üretimi ile ön plana çıkarken Bağımsız Ülkeler Topluluğu ile Orta Asya ülkelerine ihracatını artırmak isteyen profesyoneller için önemli bir jeopolitik konuma da sahip. 2017 yılında özel sektörü güçlendirmeye yönelik yapılan ekonomik reformlar Özbekistan’daki ekonomik aktivitenin ivmesini artırdı ve Özbekistan’ı uluslararası alanda ideal bir ticaret merkezi haline getirdi.

Son yıllarda ticaret fırsatlarıyla parlayan ülke, başta sınır komşuları olmak üzere bölgedeki diğer ülkeler için önemli bir buluşma noktası oldu.

Özellikle son yıllarda ülke ekonomisinin güçlenmesiyle birlikte sosyal yaşam her geçen gün hareketlilik kazanırken, ticari faaliyetlerde de başta inşaat yatırımları artış kazandı. Ülke köklü tarihi ve kültürel değerleriyle birlikte yeni otelleri, restoranları, kafeleri, kongre salonları ve yaşam alanlarıyla turizm faaliyetleri ve ticaret fırsatları açısından önemli gelişmeler kaydediyor…

Türkiye ve Özbekistan’ın Güçlü Ticari Bağı

Özbekistan pek çok ülke için olduğu gibi Türkiye için de büyük öneme sahip kardeş ülkelerden. Son yıllarda iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım iş birlikleri yükselişe geçti ve bu yönde önemli adımlar atıldı. Özbekistan’ın en büyük ticari ortaklarından biri olan Türkiye, iki ülke arasındaki ortalama ticaret hacmini artıracak. 2019 yılında 2 milyar dolar olarak belirlenen ticaret hacminin 2024 yılı itibarıyla 5 milyar dolara ulaşması planlanıyor.

Tashkent Home Deco Show ve özel alanı Hospitality de züccaciye ve HORECA sektörünü canlandırmak üzere atılmış önemli adımlardan biri. Fuarın iki ülke ekonomisine de büyük ölçüde katkıda bulunması hedefleniyor.